Resultat LYS Totalt (exkl. entyp) Ornö Runt 1994-05-21 (121 båtar)

Plac. Rorsman Båttyp Klass Start Seglad tid
Klubb Segel-Nr LYS Målgång Korrigerad tid
Båtnamn Medelfart 
 
Bertil Fagergren S 30 Classic LYS 4 10:35:00 03:28:18
SBK 25 1,16 14:03:18 04:01:38
So Long 6,63 knop
 
Peter Lyth Sveakryssare Familjeklass 10:15:00 03:40:11
ÅBS 3425 1,10 13:55:11 04:02:12
Schyssta Plejset Spinn. -0,03; 6,27 knop
 
Björn Lundberg Soling LYS 3 10:30:00 03:35:15
KSSS 138 1,13 14:05:15 04:03:14
Ackso 6,41 knop
 
Klas Spångmark Passad Familjeklass 10:15:00 03:35:32
TBS 84 1,13 13:50:32 04:03:33
Kerstin Spinn. -0,03; 6,40 knop
 
Sven Larsson Contrast 33 LYS 4 10:35:00 03:33:50
BSK 126 1,15 14:08:50 04:05:54
Cekema 6,45 knop
 
Stefan Holm Passad Familjeklass 10:15:00 03:37:54
MBK 74 1,13 13:52:54 04:06:14
Fafne Spinn. -0,03; 6,33 knop
 
Fredrik Hammarqvist H-båt LYS 2 10:25:00 03:54:52
ÖBK 537 1,06 14:19:52 04:08:58
Garfield 5,88 knop
 
Anders Kemmeler Arcona 355 LYS 5 10:40:00 03:25:05
SSB 130 1,22 14:05:05 04:10:12
Helly-Hansen 6,73 knop
 
Kjell Björklund Sveakryssare LYS 3 10:30:00 03:41:58
HBK 3356 1,13 14:11:58 04:10:49
Soleil 6,22 knop
 
10  Tarsto Hukkonen Vigg Albin Familjeklass 10:15:00 04:26:52
OBK 789 0,94 14:41:52 04:10:51
- Spinn. -0,03; 5,17 knop
 
11  Jon Tvedt Maxi 95 LYS 2 10:25:00 03:54:38
ASS 176 1,07 14:19:38 04:11:03
Belly Strap 5,88 knop
 
12  Janne Straume Maestro 31 LYS 3 10:30:00 03:41:06
HBK 9772 1,14 14:11:06 04:12:03
Edvind 6,24 knop
 
13  Mats Nyström X-102 Mk I LYS 4 10:35:00 03:34:23
KSSS 9632 1,18 14:09:23 04:12:58
Fantasia 6,44 knop
 
14  Per Holmqvist Ballad LYS 2 10:25:00 03:54:20
WSSS 1290 1,08 14:19:20 04:13:05
Adeline 5,89 knop
 
15  Stefan Hugosson Diva 35 LYS 5 10:40:00 03:22:52
KSSS 98 1,25 14:02:52 04:13:35
Attack 6,80 knop
 
16  Anders Linder Maxi 999 LYS 4 10:35:00 03:41:12
ÖBK 436 1,15 14:16:12 04:14:23
Trollungen 6,24 knop
 
17  Svanberg/Stridh Wasa 38 LYS 5 10:40:00 03:25:46
GBK 9426 1,24 14:05:46 04:15:09
Magnum 6,71 knop
 
18  Gösta Rosell Maxi 777 LYS 1 10:20:00 04:03:01
LBS 10 1,05 14:23:01 04:15:10
Lisa 5,68 knop
 
19  Göran Ekdahl First Class 10 LYS 5 10:40:00 03:25:47
VSS 1 1,24 14:05:47 04:15:10
Benetau 6,71 knop
 
20  Bengt Eriksson Nyckeln Spec. LYS 1 10:20:00 04:03:08
TBK 843 1,05 14:23:08 04:15:17
Svarten 5,68 knop
 
21  Björn Andersson Folkbåt LYS 1 10:20:00 04:17:56
VSS 1250 0,99 14:37:56 04:15:21
Rival 5,35 knop
 
22  Torbjörn Jarnhed Maxi 95 LYS 2 10:25:00 03:58:55
BSK 112 1,07 14:23:55 04:15:38
Feeling 5,78 knop
 
23  Peter Björkholm H-båt LYS 2 10:25:00 04:01:44
TBK 183 1,06 14:26:44 04:16:14
Lassie 5,71 knop
 
24  Nils Janholt Facil 26 LYS 1 10:20:00 04:13:49
DBK 18 1,01 14:33:49 04:16:21
Cilia 5,44 knop
 
25  Rune Lindberg Facil 30 LYS 3 10:30:00 03:45:01
KISK 44 1,14 14:15:01 04:16:31
Shira 6,13 knop
 
26  Per Ahrbom Dynamic 3000 LYS 5 10:40:00 03:22:03
KSSS 29 1,27 14:02:03 04:16:36
Esprit 6,83 knop
 
27  Ulf Olsson X-95 LYS 3 10:30:00 03:45:17
TBK 114 1,14 14:15:17 04:16:49
XLNS 6,13 knop
 
28  Per Fjestad Facil LYS 5 10:40:00 03:30:37
LBK 29 1,22 14:10:37 04:16:57
Excess 6,55 knop
 
29  Hans Edgren Athena 34 LYS 4 10:35:00 03:37:47
- 12 1,18 14:12:47 04:16:59
Atalanta 6,34 knop
 
30  Berndt Adolfsson Ballad LYS 2 10:25:00 03:58:08
GBK 1208 1,08 14:23:08 04:17:11
Snorpan II 5,80 knop
 
31  Lasse Israelsson Comfortina 32 Familjeklass 10:15:00 03:53:58
SBK 412 1,10 14:08:58 04:17:22
Nausicca Spinn. -0,03; 5,90 knop
 
32  Bertil Tobiasson Maxi 95 LYS 2 10:25:00 04:01:16
VSS 180 1,07 14:26:16 04:18:09
Trassel 5,72 knop
 
33  Per Ove Andersson Mälar 30 LYS 3 10:30:00 03:46:52
TBK 130 1,14 14:16:52 04:18:38
- 6,08 knop
 
34  Hasse Benjaminsson Accent LYS 1 10:20:00 04:13:59
GSK 621 1,02 14:33:59 04:19:04
Cecilia Lind 5,43 knop
 
35  Anders Hermansson 806 LYS 2 10:25:00 03:57:42
ESK 48 1,09 14:22:42 04:19:06
Aggresive 5,81 knop
 
36  Ulf Lindvall C 40 Familjeklass 10:15:00 03:41:45
- 3 1,17 13:56:45 04:19:27
Ormen Långe Spinn. -0,03; 6,22 knop
 
37  Stefan Blomberg Swede 55 LYS 5 10:40:00 03:21:08
VSSS 10 1,29 14:01:08 04:19:28
Vilda Matilda 6,86 knop
 
38  Mickael Norén Fenix LYS 2 10:25:00 04:05:04
BBS 169 1,06 14:30:04 04:19:46
Timeless 5,63 knop
 
39  Olle Tjernberg Facil 30 Racer LYS 3 10:30:00 03:48:03
BSS 9181 1,14 14:18:03 04:19:59
Facilia 6,05 knop
 
40  Stig Andersson Facil 26 LYS 1 10:20:00 04:17:42
OBF 11 1,01 14:37:42 04:20:17
Bellatrix 5,36 knop
 
41  Stig Blomqvist Mälar 30 LYS 3 10:30:00 03:48:21
SSG 105 1,14 14:18:21 04:20:19
Yellow Fever 6,04 knop
 
42  Arne Björkholm Maxi 999 Familjeklass 10:15:00 03:52:26
TBK 61 1,12 14:07:26 04:20:20
Fia Spinn. -0,03; 5,94 knop
 
43  Kjell Jacobsson Contrast 36 LYS 5 10:40:00 03:37:00
KSSS 65 1,20 14:17:00 04:20:24
Resco 6,36 knop
 
44  Johan Tuvstedt 3/4 ton LYS 5 10:40:00 03:33:50
- 6178 1,22 14:13:50 04:20:53
Geschwindt 6,45 knop
 
45  Hans Zetterström Maxi 1000 Familjeklass 10:15:00 03:51:00
ÖBK 618 1,13 14:06:00 04:21:02
Ronett Spinn. -0,03; 5,97 knop
 
46  Claes Netterbladt X-102 Mk I LYS 4 10:35:00 03:41:41
NSS 3 1,18 14:16:41 04:21:35
s/y DR 6,23 knop
 
47  Lars Schelander Comfortina 32 LYS 3 10:30:00 03:51:32
ÖBK 246 1,13 14:21:32 04:21:38
Flash-Dance 5,96 knop
 
48  Martin Andersson X-79 LYS 3 10:30:00 03:49:58
BBK 53 1,14 14:19:58 04:22:10
Xtas 6,00 knop
 
49  Rune Kristoffersson X-99 LYS 5 10:40:00 03:31:44
GSS 6867 1,24 14:11:44 04:22:33
Hornstull 6,52 knop
 
50  Lars Lundström Comfort 32 Familjeklass 10:15:00 04:03:22
SMK 100 1,08 14:18:22 04:22:50
- Spinn. -0,03; 5,67 knop
 
51  Kåre Fränd Conqubin 38 Cr Familjeklass 10:15:00 03:44:56
TBS 51 1,17 13:59:56 04:23:10
Contur Spinn. -0,03; 6,14 knop
 
52  F Grönberg-Widell Ballad Familjeklass 10:15:00 04:10:42
- 1081 1,05 14:25:42 04:23:14
Acappella Spinn. -0,03; 5,50 knop
 
53  Perter Kirschon Arcona 36 LYS 5 10:40:00 03:32:22
WSSS 34 1,24 14:12:22 04:23:20
Sjövild 6,50 knop
 
54  Erik Hedensjö Arcona 36 Familjeklass 10:15:00 03:37:46
TBK 21 1,21 13:52:46 04:23:30
Skylight Spinn. -0,03; 6,34 knop
 
55  Sören Swärd Omega 36 LYS 5 10:40:00 03:34:20
KSSS 129 1,23 14:14:20 04:23:38
Vänner i Världen 6,44 knop
 
56  Thomas Ohlén Contrast 33 LYS 4 10:35:00 03:49:19
BBK 77 1,15 14:24:19 04:23:43
L'Excargot 6,02 knop
 
57  Gunnel Engberg Omega 34 Familjeklass 10:15:00 03:53:25
FK 137 1,13 14:08:25 04:23:46
Knock Out Spinn. -0,03; 5,91 knop
 
58  Dan Sundén Mamba 31 LYS 2 10:25:00 04:02:32
MBK 12 1,09 14:27:32 04:24:22
Galadriel 5,69 knop
 
59  Carl Dammborg 806 LYS 2 10:25:00 04:02:46
SXK 54 1,09 14:27:46 04:24:37
Felicia 5,68 knop
 
60  Kenth Olsson First 32 LYS 3 10:30:00 03:52:14
OBK 298 1,14 14:22:14 04:24:45
Lady 5,94 knop
 
61  Anders Bengtsson Linjett 32 Familjeklass 10:15:00 04:03:02
TBK 9804 1,09 14:18:02 04:24:54
Bäska Droppar Spinn. -0,03; 5,68 knop
 
62  Ulf Pohl Aphrodite 25 XL LYS 2 10:25:00 04:07:52
A25-K 82 1,07 14:32:52 04:25:13
Aurore 5,57 knop
 
63  Berndt Frogner 11:Metre LYS 5 10:40:00 03:16:29
KSSS 157 1,35 13:56:29 04:25:15
Salinas 7,02 knop
 
64  Robert Öhlin S 30 Classic LYS 4 10:35:00 03:48:40
VBS 252 1,16 14:23:40 04:25:15
Norma 6,03 knop
 
65  Hans Göran Ivarsson Granada 31 Familjeklass 10:15:00 04:06:00
OBF 283 1,08 14:21:00 04:25:41
Teacher's Spinn. -0,03; 5,61 knop
 
66  Kjell Backudd Comfort 32 LYS 3 10:30:00 03:59:53
VBK 26 1,11 14:29:53 04:26:16
Success 5,75 knop
 
67  Lennart Roos Granada 27 LYS 2 10:25:00 04:11:18
OBF 357 1,06 14:36:18 04:26:23
Pippi 5,49 knop
 
68  Rolf Siveroth Albin 78 LYS 1 10:20:00 04:18:56
VSS 591 1,03 14:38:56 04:26:42
La Chica 5,33 knop
 
69  Bengt Pettersson Storfidra Familjeklass 10:15:00 05:03:53
SBS 8 0,88 15:18:53 04:27:25
Corinne Spinn. -0,03; 4,54 knop
 
70  Derrick Ekström Omega 28 LYS 2 10:25:00 04:10:21
BSK 237 1,07 14:35:21 04:27:52
Vita Björn 5,51 knop
 
71  Kajus Ulmanen Linjett 32 Familjeklass 10:15:00 04:05:50
ÖBK 8646 1,09 14:20:50 04:27:58
Flying Amanda Spinn. -0,03; 5,61 knop
 
72  Frank Rosenius Tailwind 33 LYS 4 10:35:00 03:47:18
- 22 1,18 14:22:18 04:28:13
Kismet 6,07 knop
 
73  Arne Sahlin Omega 34 Familjeklass 10:15:00 03:59:34
TBK 70 1,12 14:14:34 04:28:19
Alice Spinn. -0,03; Fock -0,01; 5,76 knop
 
74  Gunnar Fastesson Dixie 27 LYS 1 10:20:00 04:20:47
TBK 273 1,03 14:40:47 04:28:36
Bravad 5,29 knop
 
75  Bernt Mattsson Linjett 32 Familjeklass 10:15:00 04:06:58
GBK 8630 1,09 14:21:58 04:29:12
Joke Spinn. -0,03; 5,59 knop
 
76  Anders Olsson Granada 27 LYS 2 10:25:00 04:14:05
KBK 317 1,06 14:39:05 04:29:20
Ronja 5,43 knop
 
77  Bo Malmborg Contrast 36 LYS 5 10:40:00 03:44:29
BSS 16 1,20 14:24:29 04:29:23
Evelina 6,15 knop
 
78  Johan Strömbäck First 28 LYS 3 10:30:00 04:00:35
OBF 103 1,12 14:30:35 04:29:27
Fettpärlan 5,74 knop
 
79  Gösta Maijgren Linjett 32 Familjeklass 10:15:00 04:07:18
DBK 9876 1,09 14:22:18 04:29:33
Maijlinn Spinn. -0,03; 5,58 knop
 
80  Jonny Tvinghagen Accent LYS 1 10:20:00 04:24:45
SXK 576 1,02 14:44:45 04:30:03
Epoxy 5,21 knop
 
81  Peter Nyberg Maxi 95 LYS 2 10:25:00 04:12:42
ÖRL BK 778 1,07 14:37:42 04:30:23
X Libris 5,46 knop
 
82  Sigge Andersson Diva 399 LYS 5 10:40:00 03:34:40
KBK 200 1,26 14:14:40 04:30:29
Inferno 6,43 knop
 
83  Stig Nyberg Comfort 26 LYS 2 10:25:00 04:14:10
ÖBK 39 1,07 14:39:10 04:31:58
Birka Princess 5,43 knop
 
84  Bertil Fall Maxi 77 LYS 1 10:20:00 04:26:49
GSK 2756 1,02 14:46:49 04:32:09
Be Gun 5,17 knop
 
85  Åke Sandberg Aphrodite 25 Familjeklass 10:15:00 04:30:11
DBK 64 1,01 14:45:11 04:32:53
Stänket Spinn. -0,03; 5,11 knop
 
86  Anders Dahlström Stress 107 Cr LYS 4 10:35:00 03:53:29
- 1001 1,17 14:28:29 04:33:11
Duckie II 5,91 knop
 
87  Krister Lindblom W30 Kompromiss LYS 2 10:25:00 04:13:04
BBK 74 1,08 14:38:04 04:33:19
Moonshiner 5,45 knop
 
88  Joakim Persson Möre 30 LYS 2 10:25:00 04:15:35
VBS 5284 1,07 14:40:35 04:33:28
Rackarungen 5,40 knop
 
89  Olle Tunell Omega 34 Familjeklass 10:15:00 04:03:22
TBK 65 1,13 14:18:22 04:35:00
Dauphine Spinn. -0,03; 5,67 knop
 
90  Sten Jonsson Maxi 84 LYS 1 10:20:00 04:25:13
WSSS 516 1,04 14:45:13 04:35:50
Amalia 5,20 knop
 
91  Ronny Sannefjord Triss Magnum Familjeklass 10:15:00 05:10:41
WIM 522 0,89 15:25:41 04:36:30
Hot Lips Spinn. -0,03; 4,44 knop
 
92  Leif Kallenvret Scampi Familjeklass 10:15:00 04:20:58
TBK 331 1,06 14:35:58 04:36:37
Martina Spinn. -0,03; 5,29 knop
 
93  Ann-Katherine Lekberg NF LYS 3 10:30:00 04:09:32
OBF 287 1,11 14:39:32 04:36:59
Nice Fever 5,53 knop
 
94  Ulf Bussler Murena LYS 2 10:25:00 04:15:35
SXK 94 1,09 14:40:35 04:38:35
Four Sail 5,40 knop
 
95  Bengt Wallin Maxi 68 LYS 1 10:20:00 04:54:12
SKM 60 0,95 15:14:12 04:39:29
Malin 4,69 knop
 
96  Anders Virving Skysail 28 LYS 1 10:20:00 04:28:58
MBK 12 1,04 14:48:58 04:39:44
Exquisite 5,13 knop
 
97  Tony Carlsson Maxi 77 LYS 1 10:20:00 04:36:04
HBK 1916 1,02 14:56:04 04:41:35
Cinderella 5,00 knop
 
98  Pelle Vickberg Banner 28 LYS 4 10:35:00 03:57:03
BBK 52 1,19 14:32:03 04:42:05
Roxanne 5,82 knop
 
99  Thomas Blomström H-båt LYS 2 10:25:00 04:28:26
ÖBK 594 1,06 14:53:26 04:44:32
No Name 5,14 knop
 
100  Lars Rising Conqubin 38 Cr Familjeklass 10:15:00 04:04:59
GBK 39 1,17 14:19:59 04:46:38
Conqurent Spinn. -0,03; 5,63 knop
 
101  Bertil Fridlund Albin Delta Familjeklass 10:15:00 04:25:16
VBK 118 1,09 14:40:16 04:49:08
Felicia Spinn. -0,03; 5,20 knop
 
102  Peter Stridh Johnsson 23 LYS 1 10:20:00 04:54:57
HBK 143 1,02 15:14:57 05:00:51
Rebecca 4,68 knop
 
103  Christine Fransson Shipman 28 LYS 1 10:20:00 04:49:37
RYC 195 1,04 15:09:37 05:01:12
S/Y Clone 4,76 knop
 
104  Thore Örtegren Omega 36 LYS 5 10:40:00 04:24:26
SYK 97 1,23 15:04:26 05:25:15
Mate II 5,22 knop
 
DNF  Nils Westerberg S 30 (-93) LYS 4 10:35:00
DBF 116 1,18
Kajsa Gick inte i mål
 
DNF  Roger Grönwall IF Familjeklass 10:15:00
SKK 1302 0,99
Minniehaha Spinn. -0,03; Gick inte i mål
 
DNF  Kent Lövström X-79 LYS 3 10:30:00
- 84 1,14
Xplosion Gick inte i mål
 
DNS  Bo Marklund Maxi Racer LYS 3 10:30:00
KBK 230 1,12
Störm Startade inte
 
DNS  Björn Särne Birdie 32 LYS 2 10:25:00
GBK 9495 1,10
Orville Startade inte
 
DNS  Lennart Johansson NF Familjeklass 10:15:00
NBK 5 1,08
Beischa Spinn. -0,03; Startade inte
 
DNS  Bengt Olsson Scanner 38 LYS 5 10:40:00
LBK 41 1,25
Britt-Marie Startade inte
 
DNS  Tord Edwinsson Luffe 37 LYS 5 10:40:00
ÖBK 121 1,23
A-Train Startade inte
 
DNS  Anders Widgren Sweline 36 LYS 5 10:40:00
LBK 3 1,26
Moder Svea Startade inte
 
DNS  Stefan Andersson SK 40 LYS 5 10:40:00
SBS 60 1,20
Fågel Grip Startade inte
 
DNS  Mats E Wold Rapier 31 LYS 3 10:30:00
LSS 75 1,11
Rapier Startade inte
 
DNS  Christer Eriksson Impala 33 LYS 4 10:35:00
VKK 15 1,17
Namn Lös Startade inte
 
DNS  Jan-Erik Bergqvist Avance 36 LYS 4 10:35:00
TBK 8052 1,17
Så Lång Startade inte
 
DNS  Harald Versteeuh 11:Metre LYS 5 10:40:00
KSSS 235 1,35
Ebba Startade inte
 
DSQ  Torvald Thedén Mälar 30 LYS 3 10:30:00
KBS 70 1,14
Wildfågel Diskvalificerad
 
DSQ  Gunnar Sahlin X-102 LYS 4 10:35:00
NBS 6801 1,19
Hot Diskvalificerad
 
DSQ  Stefan Bokfors Diva 35 LYS 5 10:40:00 03:20:25
NSS 3 1,25 14:00:25 04:10:31
Hägring 6,89 knop Diskvalificerad