Resultat LYS Totalt (exkl. entyp) Ornö Runt 1998-05-30 (100 båtar)

Plac. Rorsman Båtnamn Klass Start Seglad tid
Klubb Båttyp LYS Målgång Korrigerad tid
Segel-Nr Medelfart 
 
Carl Svenson Bertlid & Co LYS 5 10:35:00 04:44:27
GBK Farr 31 1,25 15:19:27 05:55:34
9960 4,85 knop
 
Ulf Eriksson Blå LYS 3 10:25:00 05:25:23
Haninge Jolleseglare J/24 1,11 15:50:23 06:01:11
22 4,24 knop
 
Hans Broman Äggskalet LYS 3 10:25:00 05:20:56
Trälhavets Båtklubb Castro 1/4-ton 1,13 15:45:56 06:02:39
9944 4,30 knop
 
Lars Billström Grevinnan LYS 4 10:30:00 05:12:17
Segelsällskapet Vega Avance 36 1,17 15:42:17 06:05:22
6 4,42 knop
 
Lars Gigård Struggle LYS 2 10:20:00 05:32:42
Gålö Båtklubb Birdie 32 1,10 15:52:42 06:05:58
9500 4,15 knop
 
Anders Lindèn Trollungen LYS 4 10:30:00 05:19:14
Österhaninge Båtklubb Maxi 999 1,15 15:49:14 06:07:07
436 4,32 knop
 
Mats E Wold Rapier LYS 3 10:25:00 05:31:02
Lidingö Segelsällskap Rapier 31 1,11 15:56:02 06:07:27
75 4,17 knop
 
Ann-Katherine Lekberg Nice Fever LYS 3 10:25:00 05:32:34
Oxnö Båtförening NF 1,11 15:57:34 06:09:09
287 Ej inomb. 0,01 4,15 knop
 
Per Ove Andersson Thoeblå LYS 3 10:25:00 05:23:52
Ålstens Båtsällskap M 30 1,14 15:48:52 06:09:12
130 4,26 knop
 
10  Nils Westerberg Kajsa LYS 4 10:30:00 05:10:30
Oxnö Båtförening S 30 (-93) 1,19 15:40:30 06:09:30
116 4,44 knop
 
11  Lars Schelander Flash-Dance LYS 3 10:25:00 05:24:25
Österhaninge Båtklubb Comfortina 32 1,14 15:49:25 06:09:50
246 4,25 knop
 
12  Olle Tjernberg Facilia LYS 3 10:25:00 05:24:50
Bråvikens Segelsällskap Facil 30 Racer 1,14 15:49:50 06:10:19
9181 4,25 knop
 
13  Sven Larsson Cekema LYS 4 10:30:00 05:19:23
Båtsällskapet Karlslund Contrast 33 1,16 15:49:23 06:10:29
126 4,32 knop
 
14  Claes Netterbladt Dr 2 LYS 5 10:35:00 05:08:51
Lidingö Segelsällskap X-342 7/8 1,20 15:43:51 06:10:37
7437 4,47 knop
 
15  Ole Benckert Carina Familjeklass 10:00:00 04:56:47
Trollbäckens BS SK 55 Spec. 1,25 14:56:47 06:10:59
47 Spinnaker -0,03; 4,65 knop
 
16  Kenth Olsson Lady LYS 3 10:25:00 05:26:10
Oxnö Båtförening First 32 7/8 1,14 15:51:10 06:11:50
298 4,23 knop
 
17  Mats Deijfen Vagnen LYS 3 10:25:00 05:26:15
KBK Starbåt 1,14 15:51:15 06:11:56
7800 4,23 knop
 
18  Torbjörn Jarnhed Feeling LYS 2 10:20:00 05:47:47
Båtsällskapet Karlslund Maxi 95 1,07 16:07:47 06:12:08
112 3,97 knop
 
19  Ralf Aspholm Data Communication LYS 4 10:30:00 05:13:14
Kungl Sv. Segel Sällsk. X-102 1,19 15:43:14 06:12:45
6244 4,41 knop
 
20  Lars Göthberg Independence Familjeklass 10:00:00 05:39:05
Tullinge Segelsällskap Sveakryssare 1,10 15:39:05 06:12:59
3343 Spinnaker -0,03; 4,07 knop
 
21  Tommy Åkerman Impulsiv LYS 4 10:30:00 05:14:11
Morarnas Båtklubb Dehler DB1 1,19 15:44:11 06:13:53
6169 4,39 knop
 
22  Jonas Wiström Arabella Familjeklass 10:00:00 05:17:04
Vikingarnas SS Omega 36 1,18 15:17:04 06:14:08
41 Spinnaker -0,03; Fock -0,01; 4,35 knop
 
23  Lars Israelsson Nausicca Familjeklass 10:00:00 05:37:40
Saltsjöbadens Båtklubb Comfortina 32 1,11 15:37:40 06:14:49
412 Spinnaker -0,03; 4,09 knop
 
24  Fredrik Edgren Idun LYS 3 10:25:00 05:29:00
Ekensbergs Båtsällskap Soling 1,14 15:54:00 06:15:04
111 4,19 knop
 
25  Svanberg/Stridh Magnum LYS 5 10:35:00 05:03:08
Gålö Båtklubb Wasa 38 Spec 1,24 15:38:08 06:15:53
9426 4,55 knop
 
26  Rolf Siveroth La-Chica Familjeklass 10:00:00 06:16:04
Vikingarnas SS Albin 78 Cirrus 1,00 16:16:04 06:16:04
591 Spinnaker -0,03; 3,67 knop
 
27  Gösta Maijgren Maijlinn Familjeklass 10:00:00 05:45:12
Dalarö Båtklubb Linjett 32 7/8 1,09 15:45:12 06:16:16
9876 Spinnaker -0,03; 4,00 knop
 
28  Björn Jacobson Egen LYS 5 10:35:00 05:13:39
SSM X 3/4-ton 1,20 15:48:39 06:16:23
9294 4,40 knop
 
29  Nils Åke Johnsson Bali Haj Familjeklass 10:00:00 06:17:32
Järna Båtklubb Albin 78 Cirrus 1,00 16:17:32 06:17:32
232 Spinnaker -0,03; 3,66 knop
 
30  Bo Malmberg Nelli LYS 3 10:25:00 05:34:10
Bällstavikens Segelsällskap Facil 30 järn 1,13 15:59:10 06:17:36
28 4,13 knop
 
31  Bertil Fagergren So Long LYS 4 10:30:00 05:22:50
Saltsjöbadens Båtklubb S 30 Classic 1,17 15:52:50 06:17:43
25 4,27 knop
 
32  Anna Berglind Vi Våga LYS 2 10:20:00 05:54:14
Kungl Sv. Segel Sällsk. Omega 28 1,07 16:14:14 06:19:02
145 3,90 knop
 
33  Anders Bengtsson Bäska Droppar Familjeklass 10:00:00 05:49:00
Tyresö Båtklubb Linjett 32 7/8 1,09 15:49:00 06:20:25
9804 Spinnaker -0,03; 3,95 knop
 
34  Stefan Mossvall Elexir Familjeklass 10:00:00 05:53:16
BIFS Express 1,08 15:53:16 06:21:32
350 Spinnaker -0,03; 3,91 knop
 
35  Tord Edwinsson A-Train LYS 5 10:35:00 05:10:28
Österhaninge Båtklubb Luffe 37 1,23 15:45:28 06:21:52
121 4,44 knop
 
36  Tomas Nilsson Adele LYS 2 10:20:00 05:53:40
Tyresö Båtklubb Cumulus 1,08 16:13:40 06:21:58
253 3,90 knop
 
37  Tomas Hellström LYS 3 10:25:00 05:35:04
RYK Soling 1,14 16:00:04 06:21:59
117 4,12 knop
 
38  Jonas Klang Spot LYS 5 10:35:00 05:08:06
- X-99 1,24 15:43:06 06:22:03
382 4,48 knop
 
39  Bengt Ekdahl Orq LYS 5 10:35:00 05:08:25
Vikingarnas SS First Class 10 1,24 15:43:25 06:22:26
1 4,47 knop
 
40  Dag Sollen Reneante LYS 2 10:20:00 05:54:26
ESS W30 Kompromiss 1,08 16:14:26 06:22:47
70 3,89 knop
 
41  Mikael Brodin Kirin LYS 4 10:30:00 05:30:02
Årstavikens SS Lady Helmsman 1,16 16:00:02 06:22:50
11 4,18 knop
 
42  Lennart Medin Gryning LYS 2 10:20:00 05:54:34
KBS Cumulus 1,08 16:14:34 06:22:56
65 3,89 knop
 
43  Hans-Göran Ivarsson Linnea Familjeklass 10:00:00 05:33:17
Österhaninge Båtklubb Linjett 35 1,15 15:33:17 06:23:17
12 Spinnaker -0,03; 4,14 knop
 
44  Klas Bovin Busy Bee LYS 4 10:30:00 05:30:30
- Contrast 33 1,16 16:00:30 06:23:23
114 4,18 knop
 
45  Göran Collin Lunchen LYS 2 10:20:00 05:55:23
Lidingö Segelsällskap Cumulus 1,08 16:15:23 06:23:49
172 3,88 knop
 
46  Erik Thor Juint Ventura LYS 5 10:35:00 04:48:38
HBK 1-ton 1,33 15:23:38 06:23:53
9164 4,78 knop
 
47  Mats Birger Galadriel LYS 1 10:20:00 06:20:55
Ekensbergs Båtsällskap Facil 26 MH 1,01 16:40:55 06:24:44
39 3,62 knop
 
48  Bengt Andersson BlaSka Två LYS 5 10:35:00 05:11:10
Wärmdö Skeppslag Arcona 38 1,24 15:46:10 06:25:51
99 4,43 knop
 
49  Jan Widell Nadja LYS 4 10:30:00 05:33:08
GSS Lady Helmsman 1,16 16:03:08 06:26:26
83 4,14 knop
 
50  Carl-Einar Lax Charlene LYS 2 10:20:00 05:51:24
Vikingarnas SS Birdie 32 1,10 16:11:24 06:26:32
9378 3,93 knop
 
51  Thomas Bindzau Optimi LYS 1 10:20:00 06:15:19
KTH Segelsällskap RJ-85 1,03 16:35:19 06:26:35
331 3,68 knop
 
52  Pontus Engström Match II LYS 4 10:30:00 05:33:32
GBK LH 37 1,16 16:03:32 06:26:54
2427 4,14 knop
 
53  Bengt Bensen Inferno LYS 5 10:35:00 05:09:43
Viggbyholms Båtklubb Diva 39 1,25 15:44:43 06:27:09
200 4,46 knop
 
54  Kjell Karlsson Schack-Matt LYS 5 10:35:00 05:09:46
Stockholms SS Diva 35 1,25 15:44:46 06:27:13
22 4,45 knop
 
55  Eva-Lotta Sundblad Kavaljer LYS 4 10:30:00 05:31:04
Kungl Sv. Segel Sällsk. Linjett 33 1,17 16:01:04 06:27:21
34 4,17 knop
 
56  Ricking/Frank Ippon Familjeklass 10:00:00 05:55:32
Trollbäckens BS Maxi Racer 1,09 15:55:32 06:27:32
85 Spinnaker -0,03; 3,88 knop
 
57  Rune Lindberg Shira LYS 3 10:25:00 05:40:35
Boo IF Facil 30 1,14 16:05:35 06:28:16
44 4,05 knop
 
58  Kjell Altstad Gula Änkan Familjeklass 10:00:00 05:50:10
Svenska Kryssarkl. Mamba 34 1,11 15:50:10 06:28:41
7823 Spinnaker -0,03; 3,94 knop
 
59  Per Schevin Zirkus Ensam 10:00:00 07:08:30
LISS Maxi 68 0,91 17:08:30 06:29:56
75 Spinnaker -0,03; Fock -0,01; 3,22 knop
 
60  Bengt Eriksson Svarten Familjeklass 10:00:00 06:18:37
Tyresö Båtklubb Nyckeln spec 1,03 16:18:37 06:29:59
843 Spinnaker -0,03; 3,64 knop
 
61  Jan Hird Pamela LYS 4 10:30:00 05:36:24
Skurusundets Båtsällsk. Passad 1,16 16:06:24 06:30:13
6 4,10 knop
 
62  Carl Dammborg Lady Li LYS 4 10:30:00 05:37:33
Tyresö Båtklubb Lady Helmsman 1,16 16:07:33 06:31:33
166 4,09 knop
 
63  Hans Brennermark Viktoria Familjeklass 10:00:00 06:35:34
- IF 0,99 16:35:34 06:31:37
1991 Spinnaker -0,03; 3,49 knop
 
64  Per Ahrbom Esprit LYS 5 10:35:00 05:13:36
Kungl Sv. Segel Sällsk. Dynamic 3000 1,25 15:48:36 06:32:00
9 4,40 knop
 
65  Derrick Ekström Vita Björn Familjeklass 10:00:00 06:17:48
OBK Omega 28 1,04 16:17:48 06:32:55
237 Spinnaker -0,03; 3,65 knop
 
66  Hans Zetterström Ronett Familjeklass 10:00:00 05:47:55
Österhaninge Båtklubb Maxi 1000 1,13 15:47:55 06:33:09
618 Spinnaker -0,03; 3,97 knop
 
67  Göran Brageryd Bralle LYS 3 10:25:00 05:45:59
ÅSS Comfortina 32 1,14 16:10:59 06:34:25
685 3,99 knop
 
68  Olle Boman Amorina LYS 4 10:30:00 05:43:08
Södra Elvinge Båtklubb Omega 34 1,15 16:13:08 06:34:36
170 4,02 knop
 
69  Henrik Öhman Tumlaren LYS 3 10:25:00 05:46:56
SBS M 30 1,14 16:11:56 06:35:30
31 3,98 knop
 
70  Bo Frykberg My Lady Ensam 10:00:00 05:50:15
WKSS Lady Helmsman 1,13 15:50:15 06:35:47
32 Spinnaker -0,03; 3,94 knop
 
71  Ulla Pettersson Mona Mi Familjeklass 10:00:00 06:14:01
Solna Båtsällskap Scampi 1,06 16:14:01 06:36:27
1253 Spinnaker -0,03; 3,69 knop
 
72  Sverker Dahlberg - Familjeklass 10:00:00 05:54:43
VBK Safir 1,12 15:54:43 06:37:17
141 Spinnaker -0,03; 3,89 knop
 
73  Anders Rundström Andersonskan Familjeklass 10:00:00 05:34:52
Tyresö Båtklubb Arcona 355 1,19 15:34:52 06:38:29
30 Spinnaker -0,03; 4,12 knop
 
74  Thomas Ohlén L'Escargot Ensam 10:00:00 05:53:11
Blynäsvikens Båtklubb Contrast 33 1,13 15:53:11 06:39:06
77 Spinnaker -0,03; 3,91 knop
 
75  Klas Spångmark Kerstin Familjeklass 10:00:00 05:53:40
Trollbäckens BS Passad 1,13 15:53:40 06:39:39
84 Spinnaker -0,03; 3,90 knop
 
76  Lennart Andersson Rödluvan Familjeklass 10:00:00 05:54:33
Tyresö Båtklubb Contrast 33 1,13 15:54:33 06:40:38
30 Spinnaker -0,03; 3,89 knop
 
77  Henrik Andersson Gråben Familjeklass 10:00:00 05:38:22
Tyresö Båtklubb Carrera Helmsman 1,19 15:38:22 06:42:39
62 Spinnaker -0,03; 4,08 knop
 
78  Stefan Blomberg Vilda Matilda LYS 5 10:35:00 05:12:26
Vikingarnas SS Swede 55 1,29 15:47:26 06:43:02
10 4,42 knop
 
79  Åke Larsson - Familjeklass 10:00:00 06:18:36
SSS Birdie 32 1,07 16:18:36 06:45:06
9115 Spinnaker -0,03; 3,65 knop
 
80  Stefan Medin Fellow 3 Familjeklass 10:00:00 06:15:08
Tyresö Båtklubb Granada 31 MH 1,08 16:15:08 06:45:09
147 Spinnaker -0,03; 3,68 knop
 
81  Karl-Gustav Lundin - Familjeklass 10:00:00 06:49:30
Näsbyvikens Båtsällsk. IF 0,99 16:49:30 06:45:24
2868 Spinnaker -0,03; 3,37 knop
 
82  Peter Mayer Petra Familjeklass 10:00:00 06:22:39
Käppala Båtsällskap Scampi 1,06 16:22:39 06:45:37
5242 Spinnaker -0,03; 3,61 knop
 
83  Lars Rising Conqurent Familjeklass 10:00:00 05:47:15
Gålö Båtklubb Conqubin 38 Cr 1,17 15:47:15 06:46:17
39 Spinnaker -0,03; 3,97 knop
 
84  Arne Sahlin Alice Familjeklass 10:00:00 06:04:02
Tyresö Båtklubb Omega 34 1,12 16:04:02 06:47:43
70 Spinnaker -0,03; 3,79 knop
 
85  Kjell Björklund Marelin Familjeklass 10:00:00 05:58:10
Österhaninge Båtklubb Linjett 33 1,14 15:58:10 06:48:19
33 Spinnaker -0,03; 3,85 knop
 
86  Rolf Ahlex Caliber Familjeklass 10:00:00 06:29:20
SBK Murena 1,05 16:29:20 06:48:48
5280 Spinnaker -0,03; 3,54 knop
 
87  Calle Westergård Fregansia LYS 3 10:25:00 06:02:52
TBK Sveakryssare 1,13 16:27:52 06:50:02
3347 3,80 knop
 
88  Jan-Olof Hedman Jana Familjeklass 10:00:00 06:59:40
Tyresö Båtklubb Tetis 0,99 16:59:40 06:55:28
7592 Spinnaker -0,03; 3,29 knop
 
89  Magnus Skoglöf Spray LYS 4 10:30:00 05:53:17
Kungl Sv. Segel Sällsk. Wasa 30 LR 1,19 16:23:17 07:00:24
38 3,91 knop
 
90  Tony Carlsson Cinderella LYS 1 10:20:00 07:19:00
HBK Maxi 77 1,02 17:39:00 07:27:47
1916 3,14 knop
 
91  Björn Sagerman Hubbe LYS 5 10:35:00 05:12:16
ÅBS Hobie Cat 18 F 1,44 15:47:16 07:29:40
14813 4,42 knop
 
DNF  Peter Stridh Rebecca LYS 1 10:20:00
HBK Johnson 23 0,99
143 Gick inte i mål
 
DNC  Harald Skar Ninni Ensam 10:00:00
Trollbäckens BS NF 1,08
143 Spinnaker -0,03; Ej inomb. 0,01 Kom inte till startområdet
 
DNC  Lars Johansson Ammelin LYS 2 10:20:00
Runmarö Yacht Club Aphrodite 25 XL 1,07
55 Kom inte till startområdet
 
DNC  Dan Yngwe Sayonara LYS 2 10:20:00
VSS Mistinguette 1,06
7738 Kom inte till startområdet
 
DNC  Bengt Nilsson Symre LYS 4 10:30:00
LBH Aphrodite 101 1,17
113 Kom inte till startområdet
 
DNC  Mikael Söder Mrs Moose LYS 4 10:30:00
Kungl Sv. Segel Sällsk. Wasa 30 LR 1,19
47 Kom inte till startområdet
 
DNC  J-Båtar Sverige AB - LYS 5 10:35:00
ÅBK J/105 1,38
21 Kom inte till startområdet
 
DNC  J-Båtar Sverige AB - LYS 5 10:35:00
ÅBK J/92 1,35
1 Kom inte till startområdet
 
DSQ  Thore Örtegren Mate II LYS 5 10:35:00
SYK Omega 36 1,22
97 Diskvalificerad