Ornö Runt
Resultat Enskrov Totalt Ornö Runt 2012-05-26 (200 båtar)

Plac. Rorsman Båttyp Segelnr. Start Korrigerad tid
Klubb Båtnamn SRS Målgång Medelfart
Per Lindstedt Finngulf 33. 55 11:00:00 04:50:11
Kungl Svenska SS La dolce vita 1,233 14:55:21 5,86 knop
Håkan Forslund Scampi 301 10:35:00 04:50:58
Runmarö YC Ulrika 1,097 15:00:14 5,20 knop
Beje Forslund Scampi 2759 10:35:00 04:52:43
Runmarö YC Sorella 1,097 15:01:50 5,17 knop
Ola Barthelson NF 205 10:40:00 04:53:01
FF Kanotidrott Kölbåten 1,104 15:05:25 5,20 knop
Ronny Gustavsson Express 305 10:45:00 04:56:39
Lidingö SS Skumpan 1,114 15:11:18 5,18 knop
Pontus Rosberg IF 3352 10:35:00 04:57:04
Upsala SS Apelsinen 1,017 15:27:06 4,72 knop
Thomas Forslund Linjett 33 167 10:50:00 04:57:05
ÖBK Wild 1,169 15:04:08 5,43 knop
Göran Ricking X-362 Sport 11362 11:05:00 04:58:04
Trollbäckens BS Valkyria 1,25 15:03:27 5,79 knop
Anders Ekholm X-332 182 11:00:00 04:58:23
Tyresö BK Trixie 1,216 15:05:23 5,62 knop
10  Lars-Göran Karlsson Smaragd 56 10:55:00 04:58:34
Breviks BS ORIOLE 1,187 15:06:32 5,49 knop
11  Anders Wennberg Hanson 31. 23 10:45:00 04:58:57
Lidingö SS Ushuaïa 1,155 15:03:50 5,33 knop
12  Lars Gradén IF 3063 10:35:00 04:59:15
Trälhavets BK Viola 1,017 15:29:15 4,69 knop
13  Mats Victorin X-332 Sport 334 11:05:00 04:59:48
Viggbyholms BK Boxer 1,258 15:03:19 5,79 knop
14  Magnus Nordgren Mini-ton 6874 10:35:00 05:00:15
Kungl Svenska SS Team Räknäs/Sempre Caridea 1,051 15:20:41 4,83 knop
15  Mats E Wold Rapier 31 75 10:45:00 05:02:46
Lidingö SS Rapier 1,113 15:17:02 5,07 knop
16  Mats Holmqvist Birdie 32 Spec 10597 10:35:00 05:03:03
Gålö BK Réa 1,089 15:13:17 4,96 knop
17  Ulrika By IF 2132 10:35:00 05:04:00
Bosö BK Nerthus 1,017 15:33:55 4,62 knop
18  Conny Sparrwardt Linjett 33 123 10:50:00 05:04:17
Trollbäckens BS Allwina 1,187 15:06:21 5,38 knop
19  Kent Sparrwardt Albin 78 Cirrus 601 10:35:00 05:04:25
Trollbäckens BS Idefix 1,042 15:27:09 4,72 knop
20  Johan Granath Omega 10 Metre 14 11:00:00 05:04:33
Gamla Stans YS Amalia 1,189 15:16:08 5,39 knop
21  Hammarqvist H-båt 549 10:35:00 05:05:53
Österhaninge BK Goodwill 1,077 15:19:01 4,86 knop
22  Janne Rensvik C 40 21 10:45:00 05:07:00
Österhaninge BK Flykt 1,166 15:08:18 5,24 knop
23  Staffan Ljung Lady Helmsman Special 73 10:30:00 05:07:37
Västerhaninge BS Calluna 1,156 14:56:06 5,19 knop
24  Jonas Terstad sveakryssare. 3422 10:45:00 05:07:46
Wärmdö BS Kaskelotten 1,118 15:20:17 5,01 knop
25  Philip Karlberg Smaragd 187 10:55:00 05:07:49
Fisksätra BK Luffa 1,187 15:14:19 5,32 knop
26  Johan Fellbom Smaragd 6 10:55:00 05:08:12
Trälhavets BK Maskros 1,187 15:14:39 5,31 knop
27  Jonas Edwinson NF 291 10:40:00 05:09:02
Österhaninge BK Agnes 1,104 15:19:55 4,93 knop
28  Johan Carstam Smaragd 87 10:55:00 05:09:07
Trälhavets BK Dusk to Dawn 1,187 15:15:25 5,30 knop
29  Hasse Benjaminsson Elan 31 207 10:45:00 05:09:14
Gustafsbergs BK Saphira 1,15 15:13:54 5,13 knop
30  Kjell Paulson H-båt 496 10:35:00 05:09:22
SK Måsungen Minoqua 1,077 15:22:15 4,80 knop
31  Jonas Pettersson Miniton. 10535 10:35:00 05:10:04
Vikingarnas SS Skalet 1,091 15:19:12 4,86 knop
32  Peter Ohlsen Luffe 40 7/8 43 11:15:00 05:10:35
Sigtuna BK Blå´s 1,327 15:09:03 5,90 knop
33  Kjell Johansson Omega 30 10:45:00 05:10:54
Bråvikens SS AGEMO 1,143 15:17:00 5,07 knop
34  Magnus Lindgren NF 353 10:40:00 05:11:09
Trälhavets BK Sarita 1,104 15:21:50 4,90 knop
35  Peter Björkholm H-båt 183 10:35:00 05:11:09
Tyresö BK Lassie 1,077 15:23:54 4,78 knop
36  Sten Tellander Express 300 10:45:00 05:11:31
Tyresö BK Liros Ropes.se 1,114 15:24:38 4,94 knop
37  Elisabet Lilja Linjett 32 7/8 9840 10:45:00 05:11:36
Tyresö BK Sol 1,127 15:21:29 4,99 knop
38  Börje Vernet Express 1005 10:45:00 05:11:42
Råå Helsingborg SS Xerxes 1,114 15:24:48 4,93 knop
39  Niclas Stang NF 245 10:40:00 05:12:31
Guldbådans BK Duga 1,104 15:23:05 4,87 knop
40  Staffan Larsson Arcona 340 30 11:10:00 05:13:20
Viggbyholms BK Imbruglia 1,265 15:17:42 5,57 knop
41  Edward Änghede NF 22 10:40:00 05:13:29
Lidingö SS Bula-Bula 1,104 15:23:57 4,86 knop
42  Torbjörn Dahl X-332 10140 11:00:00 05:13:37
Tyresö BK Prefix 1,214 15:18:20 5,34 knop
43  Stefan Pierrau Granhill 33 9744 10:45:00 05:14:05
Södertälje BS Chilla Fett 1,174 15:12:32 5,16 knop
44  Åke Cederborg RJ-91 Spec 10011 10:30:00 05:14:49
Djurö BS Linitos 1,147 15:04:28 5,03 knop
45  Björn Sundberg Safir 148 10:30:00 05:14:52
Morarnas BK Bränning 1,104 15:15:12 4,84 knop
46  Thomas Ohlén Contrast 33 77 10:45:00 05:14:55
Blynäsvikens BK L'Escargot 1,169 15:14:23 5,12 knop
47  Martin Svenzon Linjett 33 14 10:50:00 05:14:58
Kungl Svenska SS Flax 1,187 15:15:21 5,20 knop
48  Claes Ernow NF 212 10:40:00 05:15:21
Hässelby SS Amire 1,104 15:25:39 4,83 knop
49  Christer Sköldkvist Omega 34 1 10:45:00 05:16:05
Käppala BS Vargtass 1,166 15:16:05 5,09 knop
50  Rolf Siveroth Albin 78 Cirrus 591 10:35:00 05:16:08
Djurö BS La Chica 1,042 15:38:23 4,55 knop
51  Hans Jevrell Murena 30. 7944 10:35:00 05:16:20
Gålöbasens BK Efva 1,093 15:24:25 4,77 knop
52  Fredrik Kilian C-55 411 10:35:00 05:17:19
Dalarö BK Team Kilian 1,045 15:38:39 4,54 knop
53  Curt Gelin Nordisk Folkbåt 449 10:30:00 05:17:26
Vikingarnas SS Antigua 0,968 15:57:56 4,21 knop
54  Magnus Holm Arcona 340 42 11:10:00 05:17:33
Kungl Svenska SS 1,274 15:19:15 5,54 knop
55  Mats Larsson Ridas 31 7 11:00:00 05:17:57
Kungl Svenska SS Karma 1,209 15:22:59 5,25 knop
56  Robert Gustavsson Albin Alpha. 16558 10:35:00 05:18:10
Gålö BK Milou 1,093 15:26:06 4,74 knop
57  Gunnar Björck Arcona 355 131 11:00:00 05:19:18
Gålö BK Agnes B 1,212 15:23:27 5,24 knop
58  Peter Skoglund Passad spec 46 11:00:00 05:19:37
Stockholms SK Jenny 1,219 15:22:12 5,26 knop
59  Per Wåhlstrand Beason 31 121 10:35:00 05:19:45
Tyresö BK Aileen 1,093 15:27:33 4,72 knop
60  Erik Örtegren Omega 36 97 11:00:00 05:19:53
Saltsjöbadens BK Mate II 1,218 15:22:38 5,25 knop
61  Lasse Israelsson Arcona 355 30 10:30:00 05:19:54
Sorunda BK Andersonskan 1,175 15:02:15 5,07 knop
62  Robert Carenfelt Landmark 43 9 11:25:00 05:20:08
Kungl Svenska SS Air IV 1,473 15:02:20 6,35 knop
63  Team Marinda Arcona 400 7 11:20:00 05:20:56
Sällskapet Arconasegl. Marinda 1,338 15:19:52 5,75 knop
64  Team Swallow X-35 129 11:25:00 05:21:12
Österhaninge BK Swallow 1,335 15:25:36 5,74 knop
65  Göran Wikner Smaragd 51 10:55:00 05:21:22
Gålö BK Fragancia 1,187 15:25:44 5,10 knop
66  Klas Beskow One Off... 9791 11:05:00 05:21:31
Wärmdö BS Kaxe 1,266 15:18:58 5,43 knop
67  Johan Flinck Comfortina 35 229 10:30:00 05:21:40
Ålstens BS VitNäbba 1,192 14:59:51 5,11 knop
68  Lars Blomgren Wasa 30 Spec. 60 11:00:00 05:21:55
Tyresö BK Twiggy 1,196 15:29:10 5,13 knop
69  Olle Hultgren Linjett 33 37 10:50:00 05:22:20
Lidingö SS LinaMaria 1,187 15:21:33 5,08 knop
70  Peter Melander Farr 30 1 11:25:00 05:22:29
Kungl Svenska SS Sissabella 1,348 15:24:14 5,77 knop
71  Magnus Englund Rival 22 193 10:45:00 05:23:38
Ängsviks BS 1,145 15:27:39 4,88 knop
72  Michael Bergsten Elan 340 207 10:30:00 05:24:11
Kvarnvikens BS Happy Strul 1,207 14:58:35 5,14 knop
73  Thomas Blixt TP52 1152 11:25:00 05:24:11
Kungl Svenska SS Blixt Pro Sailing 1,737 14:31:38 7,39 knop
74  Gunnar Frostell Compis 363 11:00:00 05:24:29
Södertälje BS Daiquiri 1,226 15:24:40 5,21 knop
75  Lars Billström Pronavia 38 126 11:15:00 05:25:00
Westerviks SS Wiking. EllvAnn 1,297 15:25:35 5,51 knop
76  Hans-Åke Nordstedt First 40.7 std köl 21 11:25:00 05:25:09
Absolute Blue 1,339 15:27:50 5,68 knop
77  Per Croner Arcona 370 61 11:15:00 05:25:25
Sällskapet Arconasegl. Våga II 1,291 15:27:04 5,47 knop
78  David Nordman Express 433 10:45:00 05:25:31
Bosö BK Linnéa Louise 1,114 15:37:12 4,72 knop
79  Magnus Enblom Smaragd 31 10:55:00 05:25:39
Runmarö YC Santana 1,187 15:29:21 5,03 knop
80  Per Lindquist First 36.7 4677 11:15:00 05:26:42
Tyresö BK Gotcha 1,267 15:32:51 5,35 knop
81  Håkan Södergren Tarac 33 4 11:05:00 05:26:54
Kungl Svenska SS Södergren Group 1,257 15:25:04 5,31 knop
82  Ove Hägg Dufour 34 HR 584 11:05:00 05:27:03
Tyresö BK Emira 1,241 15:28:32 5,24 knop
83  Jörgen Wennberg Elan 410 48 11:25:00 05:27:22
Kungl Svenska SS Take Off 1,347 15:28:02 5,68 knop
84  GIAT Arcona 400 82 11:20:00 05:27:36
Edsvikens SS Cefrica 1,329 15:26:30 5,60 knop
85  Jimmy Hellberg B&R 38 38 11:25:00 05:28:10
Järfälla BSS PAC-MAN 1,401 15:19:14 5,89 knop
86  Roger Hellström NF 359 10:40:00 05:28:34
Upsala SS Magda 1,104 15:37:37 4,64 knop
87  Mats Höglund Albin 78 Cirrus 311 10:35:00 05:28:40
Åva BS Ärtiga Märta 1,042 15:50:25 4,38 knop
88  Carl Henrik Peilitz Arcona 370 8 11:15:00 05:28:54
Kungl Svenska SS Ma Vie 1,291 15:29:46 5,42 knop
89  Hans Samuelsson SK 30 1936- 223 11:00:00 05:29:00
Gaff Yacht Society Deidre 1,165 15:42:24 4,89 knop
90  Jerk Back Rival 22 200 10:45:00 05:29:25
Wärmdö BS Älvan 1,145 15:32:42 4,80 knop
91  Fredrik Liljegren X-362 Sport. 10603 11:15:00 05:29:33
Saltsjöbadens BK XPRESSO 1,292 15:30:04 5,41 knop
92  Kent Wretman Aspect 40 5 11:25:00 05:29:41
Kungl Svenska SS Effect 1,42 15:17:10 5,94 knop
93  Johan Söderström Dynamic 3000 9 11:00:00 05:29:48
Kungl Svenska SS Cloud Nine 1,224 15:29:27 5,12 knop
94  Johan Gransten J/80 432 11:00:00 05:29:54
Österhaninge BK Segel o Kapell, Haninge o Nacka-Haninge 1,20 15:34:55 5,02 knop
95  PO Andersson Dehler 44 17 11:25:00 05:30:24
Kungl Svenska SS Chazara 1,404 15:20:20 5,86 knop
96  Peter Lindström Passad spec 15 11:00:00 05:30:45
Stockholms SK Galatea 1,205 15:34:29 5,03 knop
97  Ola Johansson J/105 499 11:05:00 05:30:59
Saltsjöbadens BK Garbo 1,271 15:25:25 5,30 knop
98  Peter Witt First 36.7 10900 11:15:00 05:31:08
Viggbyholms BK Giselle 1,281 15:33:30 5,34 knop
99  Nils Forsfält SK 95 10 11:15:00 05:31:37
Mälarhöjdens BK LaMorena 1,292 15:31:40 5,38 knop
100  Elisabeth Sjökvist X-102 103 11:00:00 05:31:54
Vitsgarns SS Klara 1,188 15:39:23 4,94 knop
101  Bengt Eriksson/Team Vindile Wasa 55 Spec. 385 11:05:00 05:32:14
1,27 15:26:36 5,28 knop
102  Mats Runström Elan 350 38 11:15:00 05:32:30
Kungl Svenska SS Max Matthiessen 1,305 15:29:47 5,42 knop
103  Reidar Gårdebäck Sun Fast 35 10883 11:00:00 05:32:52
Saltsjöbadens BK Va d'eu 1,223 15:32:10 5,07 knop
104  Pär Svärdson Arcona 400 62 11:20:00 05:32:58
Stockholms YK Addnature.com 1,317 15:32:49 5,46 knop
105  Per Hjelm X-332 Sport 396 11:05:00 05:33:32
Värmdö JS Muchacha 1,269 15:27:50 5,25 knop
106  Torbjörn Sagner OE 36 9963 10:45:00 05:33:33
Västerhaninge BS Fleur Des Neiges 1,124 15:41:45 4,65 knop
107  Tord Lindqwist Bavaria 38 Match 10775 11:15:00 05:34:13
Ljushagens BS Ricki-Ticki 1,31 15:30:08 5,41 knop
108  Robert Gustafsson Granada 27 10:30:00 05:34:35
Österhaninge BK NO 2 1,031 15:54:31 4,25 knop
109  Göran Haglund Omega 42 303 11:05:00 05:35:02
Trollbäckens BS Anandra 1,24 15:35:11 5,11 knop
110  Bernt Fernström Flamingo 40 29 10:30:00 05:35:02
Dalarö BK BUNNY 1,156 15:19:49 4,76 knop
111  Håkan Mildh Svensson Finn Flyer 36 8 11:25:00 05:35:28
Kungl Svenska SS Black Pearl 1,343 15:34:47 5,52 knop
112  Rikard Isby First 30 25 11:05:00 05:36:38
Gustafsbergs BK PeakaBoo 1,255 15:33:14 5,14 knop
113  Eva Sporrner Mannerberg 38 9267 11:25:00 05:37:56
Quinnliga SS Pila 1,35 15:35:19 5,51 knop
114  Per Lundquist Dehler 34 SV 12 11:15:00 05:38:10
Waldemarsviks SK Yukai 1,284 15:38:22 5,24 knop
115  Göran Dolfei Diva 35 23 11:05:00 05:39:19
ESS Spooky 1,244 15:37:46 5,06 knop
116  Sten Gustavsson IF 1888 10:35:00 05:39:37
Tyresö BK Tilikum 1,017 16:08:56 4,13 knop
117  Claes Lundin Hanse 355 355 11:05:00 05:40:17
Kungl Svenska SS Procella 1,245 15:38:19 5,05 knop
118  Leif Grönvall SK-95 Spec. 8 11:25:00 05:40:42
Svindersviks BK Britt-Mari 1,388 15:30:28 5,62 knop
119  Johan Biörk Dehler 44 29 11:25:00 05:41:55
Kungl Svenska SS Ada 1,434 15:23:26 5,79 knop
120  Göran Dahlberg/Björn Yrlid C55 363 10:35:00 05:42:11
1,045 16:02:27 4,21 knop
121  Mats Österlund Maxi 84 122 10:35:00 05:42:44
TBK Hubbe 1,046 16:02:40 4,21 knop
122  Ann-Louise Bernekvist Smaragd 180 10:55:00 05:43:31
Quinnliga SS 1,187 15:44:24 4,77 knop
123  Claes Bergöö Diva 355 461 11:05:00 05:44:31
Djurö BS Bianca 1,249 15:40:50 5,00 knop
124  Anders Olsson Luffe 40 7/8 30 11:15:00 05:44:46
Trälhavets BK Daphne 1,295 15:41:14 5,18 knop
125  Mikael Persson Bavaria 46 2008 11:15:00 05:44:56
Tyresö BK Navillus 1,322 15:35:55 5,29 knop
126  Andreas Bergström Dufour 40 Performance 948 11:15:00 05:45:11
Runmarö YC Xcellence 1,32 15:36:30 5,28 knop
127  Richard Wennman Dehler 36 JV 171 11:15:00 05:45:32
Karlslunds BK Karisma 1,287 15:43:29 5,14 knop
128  Stefan Asklöf Fenix 649 10:35:00 05:45:56
Nacka Strands YC Sjövild 1,066 15:59:31 4,25 knop
129  Mikael Karlsson Salona 37R 77091 11:25:00 05:47:10
Kungl Svenska SS Satisfaction 1,326 15:46:49 5,27 knop
130  Erik Larsen Arcona 400 102 11:20:00 05:47:17
Saltsjöbadens BK Amarone 1,335 15:40:08 5,30 knop
131  Thomas Strangert X-99 559 11:05:00 05:47:26
Mälarhöjdens BK Ruffhäxan 1,254 15:42:04 4,98 knop
132  Leif R Johansson Scanner 391 146 11:05:00 05:48:18
Trollbäckens BS Singdoy 1,247 15:44:19 4,94 knop
133  Jonas Henriksson Arcona 355 104 11:00:00 05:48:45
Wermdö Skeppslags Segel Sällskap Ninja 1,212 15:47:45 4,80 knop
134  Magnus Lennartsson Comfortina 32 212 10:45:00 05:49:41
Nynäshamns SS Anna 1,14 15:51:44 4,50 knop
135  Mikael Brodin First 40,7 grund köl 366 11:15:00 05:49:41
Grimsta BS Amarone 1,299 15:44:12 5,13 knop
136  Håkan Helander Fabola Campus 6.3 838 10:35:00 05:50:43
Dalarö BK Alicia 1,063 16:04:56 4,18 knop
137  Joakim Fjälling Swedestar 370 11 11:15:00 05:51:09
Ängby BK Tindra 1,287 15:47:51 5,06 knop
138  Lars Eklund First 40.7 std köl 10407 11:25:00 05:51:31
Södertälje BS CaMeVa Bien 1,339 15:47:31 5,26 knop
139  Lars Angur Dufour 40E 3 11:25:00 05:51:38
Kungl Svenska SS Antonius II 1,337 15:48:00 5,25 knop
140  Torkel Stillefors B&R 23 15 11:25:00 05:51:50
Kungl Svenska SS Grace 1,338 15:47:57 5,25 knop
141  Ita Grossmann One Off.... 175 11:25:00 05:51:54
Kungl Svenska SS Orient Express 1,345 15:46:38 5,27 knop
142  Marcus Nordgren X-99 73 11:05:00 05:52:35
Resarö BK Eldfågeln 1,254 15:46:10 4,91 knop
143  Jörgen Lundberg Dufour 40E 20 11:25:00 05:53:17
Trälhavets BK EÄRRÀMÈ 1,341 15:48:27 5,24 knop
144  Ivan Ljungdahl Maxi Magic 70 10:35:00 05:54:04
Bällstavikens SS Syster Nina 1,086 16:01:02 4,23 knop
145  Kjell Jonsson Cayenne Int 61 11:05:00 05:55:37
OXSS Zalza 1,268 15:45:27 4,92 knop
146  Björn Dannberg Linjett 35 56 11:00:00 05:55:57
Kungl Svenska SS Santana 1,188 15:59:37 4,61 knop
147  Allan Wieslander Smaragd 25 10:55:00 05:56:40
Lidingö SS Saffran 1,187 15:55:29 4,59 knop
148  Björn Dahlström Arcona 340 47 11:10:00 05:58:13
Kungl Svenska SS Spirit III 1,268 15:52:30 4,88 knop
149  Olle Lindström One Off.. 9049 11:15:00 05:58:17
Trollbäckens BS - 1,312 15:48:05 5,05 knop
150  Mattias Sund First 34.7 738 11:05:00 06:00:03
Oxnö BF Salvo 1,26 15:50:45 4,83 knop
151  Claes Poignant Elan 333 320 11:00:00 06:00:11
Saltsjöbadens BK Elise 1,187 16:03:26 4,55 knop
152  Peter Neretnieks Omega 42 4 11:05:00 06:00:14
Viggbyholms BK Rigas Balsam 1,258 15:51:21 4,82 knop
153  Johan Ristrand First 31.7 HR 272 11:00:00 06:00:56
Edsvikens SS Spica 1,201 16:00:32 4,59 knop
154  Anders Sjöberg Omega 36 115 11:00:00 06:01:01
Svenska KK Angeline 1,218 15:56:24 4,66 knop
155  Thomas Pettersson X-102 150 11:00:00 06:01:16
Vikingarnas SS Ada Augusta 1,188 16:04:06 4,54 knop
156  Bertil Orrvik Dehler 32 41 11:05:00 06:02:14
Mariefreds BK Trixie 1,244 15:56:11 4,74 knop
157  Pontus Holmberg Elan 333 152 11:00:00 06:02:19
Morarnas BK Ting 1,208 15:59:56 4,60 knop
158  Christian Bergström Banner 28 35 10:45:00 06:03:19
Aspa BK Røde Mor 1,16 15:58:12 4,41 knop
159  Jonas Hörnfeldt Scanner 392 22 11:05:00 06:03:23
Gålö BK Tibidabo 1,256 15:54:19 4,77 knop
160  Joakim Palmer First 31.7 HR 1117 11:00:00 06:04:07
Gålö BK Ninnie 1,201 16:03:11 4,55 knop
161  Thomas Brodin X37 medium köl 111 11:15:00 06:04:27
Strängnäs SS Lusen 1,29 15:57:31 4,88 knop
162  Mattias Cederholm Diva 35 104 11:05:00 06:05:04
Strängnäs SS Fiolina 1,244 15:58:28 4,70 knop
163  Hans Eckervik Oceanis 37 10101 11:05:00 06:05:16
Tyresö BK Elvisa 1,257 15:55:35 4,75 knop
164  Michael Ahlström Arcona 400 125 11:20:00 06:07:25
Trollbäckens BS Spiritus 1,335 15:55:13 5,01 knop
165  Bengt Bensen Dufour 405 GL 203 11:15:00 06:07:43
Kungl Svenska SS Smash 1,294 15:59:10 4,86 knop
166  Andréas Wallner Elan 210 19 10:35:00 06:09:58
Upsala SS Mrs Badcrumble 1,096 16:12:34 4,09 knop
167  Thomas Bäckström Aphrodite 25 Spec. 107 10:30:00 06:10:13
Gålöbasens BK Amfitrite 1,045 16:24:16 3,90 knop
168  Rolf Olofsson Maxi 999 225 10:45:00 06:32:42
Upsala SS Virgin 1,159 16:23:50 4,07 knop
169  Rickard Slettmyr Jeanneau 36i 1200 11:05:00 06:38:02
Trollbäckens BS Languria 1,242 16:25:29 4,31 knop
170  Daniel Daboczy Comfort 30 3603 10:35:00 06:40:24
Essinge BS Pennie 1,094 16:41:00 3,77 knop
171  Per Törnqvist Comfort 30 3707 10:35:00 06:55:43
Tyresö BK Lynx 1,094 16:55:00 3,63 knop
DNF  Stefan Holm X-95 9761 10:45:00
Oxnö BF Vision 2 1,145
DNC  Ville Djurberg Finn Flyer 42 1 11:25:00
Kungl Svenska SS Avantime 2 9,999
DNC  Roland Gustafsson X-35 83 11:25:00
Nynäshamns SS Mimik 3 1,335
DNC  Mats Eriksson Dufour 375 11060 10:45:00
Nynäshamns SS Elisa ii 1,157
DNC  Bengt Andersson Arcona 38 99 10:30:00
Wärmdö Skeppslag BlaSka Två 1,185
DNC  Lars Erixon Linjett 33 140 10:50:00
Resarö BK Unique 1,187
DNC  Tomas Fredberg Comfortina 32 552 10:30:00
Badhusvikens BK Garfielda 4 1,11
DNC  Bo Magnusson Granada 31 MH 147 10:30:00
Tyresö BK Fellow 3 1,077
DNC  Johan Strömbäck Wasa 31 Racer 9901 10:45:00
Oxnö BF Fenrisulven 1,156
DNC  Kai Fougelberg Comfort 30 544 10:30:00
Tyresö BK Dolphina 1,059
DNC  Johan Linnarsson IMX 40 76400 11:25:00
Kungl Svenska SS Cracker 1,374
DNC  Douglas Dahlgren Dehler 29 standardköl 269 10:45:00
Nynäshamns SS Vitesse 1,157
DNC  Daniel Oscarsson Ravage 36 69 11:00:00
Nynäshamns SS Sputnik 1,235
DNC  Claes Bruhn X-332 5132 11:00:00
Vikingarnas SS Andiamo 1,236
DNC  Ulf Brändström Pacer 27 11:05:00
Luleå SS Mojo 1,26
DNC  Dennis Henriksson Arabesque 30 10674 10:30:00
Gålö BK Athena 1,048
DNC  Stefan Larsson Rival 22 108 10:45:00
Tyresö BK Klara Bris 1,145
DNC  Martin Földhazy Vega 2982 10:30:00
LBK Sun-hwa 0,964
DNC  Pontus Brenter Diva 39 Spec. 8994 11:05:00
Kungl Svenska SS Silverfågel 1,256
DNC  Peter Ask Swedestar 370 17 11:15:00
Wärmdö BS Embla 1,293
DNC  Inge Carlesson Grand Soeil 37 103 11:15:00
Norrtälje SS Otilia 2 af Petersburg 1,286
DNC  Lars Lindbäck Linjett 32 7/8 15104 10:45:00
Gustafsbergs BK Felicia 1,127
DNC  Roland Palm R5 121 10:35:00
Dalarö BK Evelina 1,05
DNC  Tomas Bäckstadi X-332 252 11:00:00
ESK Tabasco 1,225
DSQ  Fredrik Thörn Lady GT 202 11:00:00 05:27:03
Tyresö BK Ruset 1,217 15:28:44 5,14 knop
DSQ  Grönvall/Freye A 35 1 11:15:00 05:28:22
Kungl Svenska SS Krut 1,307 15:26:14 5,49 knop
DSQ  Lars Rönnberg Arcona 340 18 11:10:00 05:30:48
Sällskapet Arconasegl. Grym 1,265 15:31:30 5,28 knop
DSQ  Michael Bogdanski Arcona 340 38 11:10:00 05:36:53
Kungl Svenska SS Arcadia 1,282 15:32:47 5,25 knop
DSQ  Magnus Thorson Dehler 41 33 11:25:00 05:37:56
Tyresö BK 4tyone 1,415 15:23:49 5,78 knop